Türkiye’nin birçok şehrinden görüldü! Türkiye Uzay Ajansı açıkladı

İstanbul’da akşam saatlerinde gökyüzünde görülen parlak ışık kütlesi aşağıya doğru inerek kayboldu. Görenlerin şaşkınlık içinde izlediği anları bazı vatandaşlar cep telefonu kameralarıyla kayıt altına adı. Görüntünün bir göktaşına ait olabileceği iddia edildi.

BURSA VE YALOVA’DA DA GÖRÜLDÜ

Yalova’nın tüm ilçelerinden görülen hareket halindeki cisim cep telefonu kameralarına yansıdı. Meteor olduğu iddia edilen cismin yeryüzüne düştüğü ileri sürüldü. Sosyal medyada da tanımlanamayan cisimle ilgili birçok görüntü paylaşıldı. Işık hüzmesi Bursa’dan da görüldü.  I

şık hüzmesi Kocaeli, Sakarya, Bartın, Zonguldak ve Karabük illerinden de görülürken vatandaşlar o anları cep telefonlarıyla kaydetti.

TÜRKİYE UZAY AJANSI’NDAN AÇIKLAMA

TUA’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu☄️

Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Kimyasal Bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.

Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.

Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.

Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.
Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir